«بحران وال استریت» ارمغان ماهیت مادی و فراموشی معنویت در اقتصاد امریکا است
54 بازدید
موضوع: علوم سیاسی
مصاحبه کننده : خبرگزاری فارس
محل مصاحبه : خبرگزاری فارس
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری فارس
تاریخ نشر : Oct 12 2011 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0
بهرام اخوان کاظمی در گفت‌وگو با فارس:
«بحران وال استریت» ارمغان ماهیت مادی و فراموشی معنویت در اقتصاد امریکا است

خبرگزاری فارس: دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز با بیان اینکه «بحران وال استریت» ارمغان ماهیت مادی و فراموشی معنویت در اقتصاد امریکا است، گفت: اگر ما بتوانیم بازگشت به معنویت و اخلاق را برای اقتصاد حل کنیم، موفق خواهیم بود.

بهرام اخوان کاظمی، دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه فارس در ارتباط با جنبش وال استریت و عدم رعایت اخلاق در اقتصاد آمریکا ابراز داشت: این دفعه نخست نیست که بحران‌هایی در بلوک سرمایه‌داری اتفاق می‌افتد لذا اگر تأملی در اقتصاد سرمایه‌داری داشته باشیم مشاهده می‌کنیم که جهان پس از انقلاب صنعتی با بحران‌های مختلفی از جمله بحران 1929 و بحران 1970 در قرن بیستم مواجه بوده است.
وی عنوان کرد: جهان غرب، بارها بحران‌های گوناگونی را تجربه کرده است که ریشه آن در ماهیت مادی اقتصاد سرمایه‌داری است که عقلانیت را در پیشینه کردن سود ولو به هر قیمتی تعریف می‌کند و این نگرش مادی منجر به پدید آمدن بحران‌ها شده است.
دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز گفت: به نظر می‌رسد در دهه‌های اخیر این بحران‌ها رشد افزون‌تری پیدا کرده و هنوز ابعاد جریان «وال استریت» هنوز شناخته شده نیست لذا این مسئله برپایه مادی‌گرایی صرف و در دوری از معنویت پایه‌گذاری شده است از این رو اگر نیم نگاهی به تئوری‌های مارکسیتی و امپریالیستی داشته باشیم تئورسین‌های مارکسیسم از جمله «لنین» جهان سرمایه‌داری و امپریالیسم را آخرین مرحله بحران سرمایه‌داری معرفی می‌کنند.
وی ادامه داد: جهان سرمایه‌داری در تولید انبوه و مصرف نامکفی محصولات خود دچار بجران و فروپاشی ‌شده که تئوریسین‌های لیبرالیسم و جهان سرمایه‌داری تلاش می‌کنند تا پیش‌بینی «مارکس» و «لنین» را با انجام رفرم‌هایی در اقتصاد خویش حل کنند که تا حدودی نیز موفق بوده‌اند اما باز هم شاهدیم که این بحران همچنان ادامه داشته و بسیاری از تئوریسین‌های جنو‌ب‌گرا علیه کشورهای شمال و دارا این بحران‌ها را نیز پیش‌بینی کرده‌اند.


*اساس نظام بانکداری در جهان و حتی کشورهای جهان سوم نیز بر مبنای ربوی و غیر الهی است

اخوان‌کاظمی تصریح کرد: علاوه بر آنکه معنویت و اخلاق که خمیر مایه اصلی این بحران به شمار می‌رود مواردی همچون ماجراجویی‌های نظامی و سیاسی امریکا و غروری که این کشور به عنوان تنها ابر قدرت، برای خود متصور است باعث شده تا فعالیت‌های برون مرزی افزونی داشته باشد بنابراین، گرداب‌های سیاسی این بحران‌ها بیش از گذشته نمایان می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: بدنه فرتوت اقتصاد امریکایی که دارای مبانی اصولی دقیقی نیست این مبانی را دچار تزلزل بیشتری خواهد کرد.
دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز در پاسخ به سؤالی مبنی بر آنکه آیا بازگشت به اخلاق و معنویت می‌تواند راه رهایی از بحران «وال استریت» باشد و در واقع سرنوشت دیگری را برای آنها رقم زند، اظهار داشت: مسلما همین طور است به طور مثال؛ اقتصاد جهان بیشتر اقتصاد مادی بوده و افزایش سود در آن موضوعیت دارد از این رو اگر معنویت و اخلاق بخواهد در این اقتصاد ورود پیدا کند باید بر مبنای فعالیت‌های اقتصادی مبتنی بر نوع دوستی، ایمان، اعتقاد، وحدانیت الهی و هزینه کردن در راستای اهداف و آمال الهی و بشری باشد.
وی خاطرنشان کرد: متأسفانه اقتصاد جهان بر مبنای اقتصاد ربوی می‌چرخد که خواه ناخواه اگر ما بتوانیم بازگشت به معنویت را برای اقتصاد، حل کنیم، موفق خواهیم بود.
اخوان‌کاظمی عنوان کرد: کشور ما نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز نتوانسته است یک نظام بانکداری اسلامی را آن گونه که شایسته است محقق کند لذا این کار ساده‌ای نیست که به جای افزایش سود و بهره‌وری بیشتر، مادی مسئله انفاق و قرض‌الحسنه را با اهداف الهی بخواهیم جایگزین کنیم.
دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز در پایان گفت: اگر روزی فرا رسید که در نظام بانکداری بتوانیم مردم را در مسائل اقتصادی و سرمایه‌گذاری به سوی اهداف قرآنی فرا بخوانیم در آن صورت، موفق خواهیم بود و در جهان نیز به همین گونه است اما متأسفانه اساس نظام بانکداری در جهان و حتی کشورهای جهان سوم نیز بر مبنای ربوی و غیر الهی اداره می‌شود.

آدرس اینترنتی